FIGURICA OBJAVLJENA U KNJIZI “BRAČ – KRAJOLICI I SPOMENICI” / Supetar 24.11.2014.
Ova keramička figurica pronađena je na istočnoj strani otoka Brača u predjelu Vejaci, u podnožju najveće bračke prapovijesne gradine Velo Gračišće, na granici s antičkim lokalitetom Bunje. Privatnim sredstvima članova Zaklade otkupljena je od vlasnika polja u kojem je pronađena i donirana u kolekciju arheoloških predmeta otoka Brača. Figurica je nedavno objavljena u knjigama “BRAČ – krajolici i spomenici” i “BRAČ – landscapes and monuments”. BRAČ – krajolici i spomenici / BRAČ – landscapes and monuments
Bračka jarebica
O pronalasku figurice obaviješteni su Konzervatorski odjel u Splitu, Arheološki muzej u Splitu, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika te brojni renomirani arheolozi iz Hrvatske i inozemstva. Kako ova ritualna figurica svojim izgledom neodoljivo podsjeća na Vučedolsku golubicu, izazvala je ogroman interes struke, a akademik Petar Šimunović od milja ju je prozvao – Bračkom jarebicom. Iako je prošlo već više od pola godine, figurica i dalje svima predstavlja veliki upitnik. Pokušaji njene datacije kreću se u rasponu od prapovijesti do srednjeg vijeka. Sunčev kotač upućuje na brončano doba, spirala na kasniji neolitik, crvena boja na vučedolsku i hvarsku kulturu, oblik drške asocira na kasno brončano doba, dok neki smatraju da je sasvim novije izrade. Iako su velike proturječnosti u pokušajima datacije, svi se slažu u jednom, da je Bračka jarebica jako poseban i jedinstven nalaz te da u svakom slučaju zaslužuje veliku pažnju.
Ne tražimo senzaciju
Ova objava nije napravljena sa željom izazivanja bilo kakve vrste senzacije, već sa željom da pokušamo saznati nešto više o jednom predmetu iz kolekcije Zaklade. Bračka jarebica uskoro odlazi na rengensko i CT snimanje, kako bi se dobila detaljnija saznanja o načinu njene izrade. Posebno zahvaljujemo na pomoći arheolozima Vedranu Barbariću i Blagoju Govedarici (članu Akademije nauka i umjetnosti BiH i profesoru na sveučilištima u Berlinu i Heidelbergu).
1