15. SJEDNICA GRADSKOG VIJEĆA GRADA SUPETRA / Supetar 18.06.2014.
U tišini, kao što je i započela, nakon gotovo šest mjeseci sretno je završena saga vezana uz devastaciju gradske plaže Banj u Supetru. Da podsjetimo, na 10. sjednici Gradskog vijeća Grada Supetra, na temelju idejnog rješenja i pisma namjere Svpetrvs hotela d.d., jednoglasnom odlukom svih gradskih vijećnika usvojena je odluka o početku pokretanja postupka i prikupljanja potrebne dokumentacije i suglasnosti za izgradnju dvosmjerne ceste preko plaže Banj i velikog parkirališta na samoj plaži, površinom većeg od starog groblja. Kako se Zaklada „Otok Brač – negdje između mora i zvijezda“ prva suprotstavila ovoj odluci i po tom pitanju senzibilizirala javnost, osjećamo obavezu da na kraju pojasnimo zbog čega smo tolikom žestinom branili gradsku plažu.
Pozadina čitave priče
Kako stvari obično nisu onakve kakvim ih se želi prikazati, tako je i u ovom slučaju postojala pozadina čitave priče, iako je i sama ideja o dvosmjernoj cesti i velikom parkiralištu uz more bila dovoljno bolesna sama po sebi. Svima je od početka bila jasna namjera Svpetrvs hotela d.d. o izmještanju prometa iz hotelskog naselja i kontroli prometa unutar naselja postavljanjem rampi na samom ulazu, iako Grad Supetar ima pravo uknjižbe po Zakonu o nerazvrstanim putovima, što ni do danas nije pokrenuto. U svemu ovome nije trebalo gledati ono što je stavljano u prvi plan. Ni plažu, ni cestu, ni groblje, već je trebalo skrenuti pogled lijevo od parkirališta (vidi tlocrt – označeno crvenim krugom). Veliki plato, koji je ogoljen od starih borova, koji se konstantno godinama nasipava najgorim građevinskim otpadom, na kojem su kao gljive poslije kiše trebali niknuti bungalovi. Kome je u stvari bilo namijenjeno parkiralište od 56 parkirnih mjesta? Gostima hotela i bungalova.
Omiljene floskule – zakonito i transparentno
Zaklada je na temelju Ustava Republike Hrvatske, Europske konvencije o ljudskim pravima i slobodama, Konvencije o pristupu informacijama i Zakona o pravu na pristup informacijama (Narodne novine broj 172/03. i 144/10.), zatražila od Grada Supetra kompletnu dokumentaciju vezanu uz ovaj slučaj. Idejno rješenje dobili smo odmah, a pismo namjere Svpetrvs hotela d.d., koje je i pokrenulo čitav ovaj proces, nismo dobili nikada. To nije ni zakonito, a ni transparentno ponašanje, na koje se ova gradska vlast stalno poziva. U slučaju uskraćivanja tražene informacije, za obveznika prava na informaciju predviđena je novčana kazna do 50.000 kn, za službenu osobu obveznika prava na informaciju do 10.000 kn, a može i stegovno odgovarati prema odredbama općeg akta. Kako u tom trenutku nismo željeli prijaviti nezakonito djelovanje, predlažemo da Grad Supetar u ime dobre volje donira iznos od 60.000 kn udruzi Brački pupoljci (udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju).
Što je sve isplivalo na plaži?
Saznalo se da u Gradskom vijeću Grada Supetra sjede vijećnici koje Svpetrvs hoteli d.d. direktno kontroliraju putem svoje platne liste, kao i vijećnici i članovi stranaka koji su u direktnom poslovnom odnosu s ovom hotelskom kućom. Saznalo se da su upravo Svpetrvs hoteli d.d., kao investitor projekta, ujedno i koncesionar plaže Banj. Saznao se sadržaj ugovora o koncesiji i svim financijskim i ostalim obavezama koje koncesionar ima vezano uz plažu Banj. Saznalo se o pitanju davanja ove i drugih plaža u potkoncesiju. Saznalo se da su u međuvremenu još tri gradska vijećnika ili članovi njihovih najužih obitelji došla direktno na platnu listu Svpetrvs hotela d.d., saznalo se još o čitavom nizu nepravilnosti i bespravnih radnji, saznalo se da je Grad Supetar unatoč svemu gore navedenom ipak dozvolio postavljanje rampi na ulazu u hotelsko naselje. Peticijom građana grada Supetra saznali smo da odluke ove gradske vlasti nemaju kredibilitet, a na kraju bi od strane neke državne institucije voljeli saznati imaju li uopće legitimitet?