RADIONICA ZA UDRUGU SINDROM DOWN -21 SPLIT / Split 11.11.2014.
Zaklada „Otok Brač-negdje između mora i zvijezda“ održala je u sklopu projekta „Autohtoni brački suvenir i socijalna uključenost“ prvu u nizu planiranih edukativnih radionica koje imaju cilj upoznati djecu s razvojnim teškoćama i njihove obitelji i volontere sa prirodnom baštinom otoka Brača i ostalih dalmatinskih otoka te djecu s razvojnim teškoćama ravnopravno uključiti u očuvanje bračke baštine. Prva radionica pod nazivom „Samoniklo bilje otoka Brača“ održana je u Udruzi Sindrom Down – Split.
Tema radionice bila je upoznavanje samoniklog bilja koje raste na otoku Braču i na ostalim dalmatinskim otocima i priobalju. Pomoću izgleda, mirisa i opipa djeca su se upoznala sa nazivima i korisnosti nekih najčešćih biljaka. Kroz radionicu uz upoznavanje biljaka, od grančica drveća i grmlja, ljekovitih biljaka i plodova djeca su radila male aranžmane. Upoznala su se sa plodovima od kojih se neki često i danas koriste u svakodnevnom životu kao što je pasja ruža (Rosa canina), komorač (Foeniculum vulgare ) za čaj, zatim rogač (Ceratonia siliqua) od kojeg se radi brašno za kolače, plodovi mirte (Myrtus communis) i smriječa (Juniperus oxycedrus) kojima se aromatiziraju rakije. Od ljekovitih i začinskih biljaka upoznala su se s kaduljom (Salvia officinalis), primorskim vriskom (Satureja montana), smiljem (Helichrysum italicum), lovorom (Laurus nobilis). Upoznala su se i sa biljkama koje spadaju u divlje povrće a kod nas se i još danas često beru i spremaju kao «divlje zeje»: divlji luk (Allium subhirsutum), divlja mrkva (Daucus carota), bršaka (Reichardia picroides), kostrič (Sonchus oleraceus), divlja riga (Diplotaxis tenuifolia), maslačak (Taraxacum officinale). Djeca su biljke rado mirisala i pomoću mirisa upoznavala njihove različitosti.
Temu je pripremila i bilje odabrala voditeljica radionica Tija MLINAC, mag.ing.agr., a materijal prilagodila potrebama edukacijskog pristupa djeci s Down sindromom Jacqueline BAT, prof.reh., koordinatorica projekta.