DOVRŠENA PRIPREMNA FAZA PROJEKTA | PONEDJELJAK 10.02.2014.
Zaklada “OTOK BRAČ – negdje između mora i zvijezda” dovršila je pripremnu fazu edukacijskog projekta socijalnog partnerstva “Autohtoni brački suvenir i socijalna uključenost”, kojim smo djeci s razvojnim teškoćama i invaliditetom željeli omogućiti ravnopravno sudjelovanje u očuvanju prirodne i kulturne baštine otoka Brača. Glavni razlog pokretanja projekta bila je činjenica da su upravo djeca s razvojnim teškoćama, koja pohađaju nastavu po posebnom programu ili uopće nisu upisana u školu, zbog prirode i težine svojih teškoća, stavljena na samu marginu društva i ovisna o donacijama i dobroj volji drugih osoba. Željeli smo im pružiti mogućnost da budu aktivni sudionici jednog društvenog procesa i osjećaj da su prepoznati kao osobe koje mogu puno doprinijeti zajednici u kojoj žive.
Stručna podrška projektu
Edukacija djece koja imaju komunikacijskih, intelektualnih ili motoričkih teškoća, bio je velik izazov koji zahtijeva stručan pristup i prilagodbu edukacijskih i praktičnih sadržaja projekta individualnim potrebama svakog djeteta koje u njemu sudjeluje, kao i edukaciju roditelja i stručnih suradnika u udrugama, vrtićima i školama koje pohađaju djeca s razvojnim teškoćama. Stoga je naš glavni suradnik na ovom projektu bio CZO “Slava Raškaj”, jedini centar za odgoj i obrazovanje u RH koji učenicima s razvojnim teškoćama pruža mogućnost stjecanja srednje stručne spreme. Centar kroz brojne državne i EU projekte, zbog velikog broja specijaliziranih stručnjaka edukacijsko-rehabilitacijskog, humanističkog i zdravstvenog profila, kao i posebno educirane nastavnike predmetne nastave, osigurava stručnu potporu i edukaciju nastavnicima u redovnim školama i roditeljima svih županija u RH, te organizira strukovnu praksu i zapošljavanje svojih učenika u sredinama iz kojih dolaze.
Velik broj djece s govorno-jezičnim i komunikacijskim teškoćama iz Splitsko-dalmatinske županije polazi osnovnu i srednju školu u CZO “Slava Raškaj” u Zagrebu. Upravo su ta djeca, zajedno sa svojim prijateljima iz škole, napravila bidermajer buket od bračkog smilja koji je izabran kao najbolje rješenje projekta “Autohtoni brački suvenir i socijalna uključenost”. Zbog zainteresiranosti brojnih ustanova i Ministarstva kulture RH, Zaklada namjerava nastaviti suradnju s CZO “Slava Raškaj” i podržati edukaciju udruga i škola na području Splitsko-dalmatinske županije u aktivnom sudjelovanju u ovom projektu, te uključiti što veći broj djece s razvojnim teškoćama i invaliditetom.
Bidermajer na Braču
Bidermajer je kao umjetnička epoha na svom vrhuncu obilježio početak 19. stoljeća. Predstavlja razdoblje probuđene građanske svijesti i jedan je od najzanimljivijih perioda hrvatske umjetnosti. Ima veliki utjecaj na arhitekturu, slikarstvo, glazbu, književnost, a snažno je nadahnuo modu, izradu namještaja, uporabnih i ukrasnih predmeta te buđenje nacionalne svijesti. Velik broj predmeta koji obilježavaju ovaj period dolazi u posjed bračkih građanskih i plemićkih obitelji ponajviše zahvaljujući trgovačkim vezama obitelji Capogrosso-Cavagnini (Kavanjin) s Bečom. Ovo je ujedno i jedina obitelj na Braču za koju se zna da je njegovala umijeće oblikovanja bidermajer buketa od ruža i samoniklog bilja (smilja, ružmarina, lavande i poljskog lana), koji se u obitelji zadržao kroz nekoliko naraštaja.
5