DONACIJA / Supetar 20.02.2014.
Iz ostavštine obitelji Capogrosso-Cavagnini
Zaklada “OTOK BRAČ – negdje između mora i zvijezda” primila je prvu donaciju iz ostavštine sutivanske obitelji Capogrosso-Cavagnini (Kavanjin). Radi se o secesijskom uporabnom predmetu iz blagovaonice, lopatici i metlici koji su služili za sakupljanje mrvica sa stola. Početkom prošlog stoljeće korišteni u svakodnevnoj upotrebi, a izrađeni su od alpake. Donator je želio ostati anoniman.
Sestre Marija i Petronilla Capogrosso-Cavagnini
U Sutivanu je 1833. godine zabilježena samo jedna obitelj Capogrosso-Cavagnini. Posljednje iz ove loze, sestre Marija i Petronilla Capogrosso-Cavagnini, odlaze početkom XX stoljeća živjeti u Italiju i obje se udaju za talijanske oficire. Na put u Italiju odlazi i njihova sluškinja, koja je bila i sluškinja njihove majke, pa joj Petronilla Capogrosso-Cavagnini zbog dugogodišnje vjerne službe poklanja neke od predmeta iz obiteljske ostavštine koje su ponijeli sa sobom. Ovo je jedan od tih predmeta.
Obitelji Capogrosso-Cavagnini na Braču
OBITELJ CAVAGNINI doseljava iz Italije (područje Lago di Garda) u Split početkom 17. stoljeća i kroatizira svoje prezime u Kavanjin. Marko, najstariji od četiri brata, ženi se 1614. godine Marietom Božičević-Natali iz Sutivana. Iz tog braka rađa se desetoro djece, od kojih samo kći Dunata i sin Jerolim Paško rođen 1634. sklapaju brakove. Jerolim Paško Kavanjin, hrvatski pjesnik, u dva braka dobiva petoro djece. Prvi put se ženi Anom Marijom Filipović iz Sutivana, a drugi put Splićankom Pericom (Perinom) Marchi. 1700. godine sagradio je u Sutivanu ljetnikovac na zemlji koju je naslijedio od svoje majke, ponajprije vođen željom da u tišini otoka napiše spjev „Bogatstvo i uboštvo“, o kojem je sanjao u svojoj odvjetničkoj kancelariji u Splitu. U spjevu opisuje ljepote Sutivana i ladanjskog života.
OBITELJ CAPOGROSSO doseljava iz Italije (Venecija) u Trogir u drugoj polovici 16. stoljeća. Vrlo brzo ih nalazimo i u Splitu, a kupuju velike posjede i na otocima Drveniku i Braču. Najveći dio imetka stekli su uspješnom trgovinom. Mletački Senat prima 1666. godine u splitsko plemstvo braću Bartula, Franu i Jerolima Capogrossa, unatoč protivljenju splitskog Velikog vijeća. Braća u drugoj polovici 16. stoljeća grade na splitskim Mejama utvrđeni gospodarski sklop, danas poznat kao Kaštelet ili Kaštil Capogrosso, kojeg su 1939. godine kupila braća Ivan i Petar Meštrović. Janko Capogrosso, posljednji potomak ove obitelji, poginuo je u I. svjetskom ratu i time se ova obitelj gasi na našim prostorima.
OBITELJ CAPOGROSSO-CAVAGNINI (KAVANJIN), nova grana ovih dviju obitelji nastaje 1709. godine ženidbom Nikole Capogrossa i Sabe Cavagnini (Kavanjin), kćerke pjesnika Jerolima Paška Kavanjina. Uspješno se bave trgovinom, a od sutivanske obitelji Bergelić s kojima su bili u prijateljskim odnosima, otkupljuju velike količine maslinovog ulja za daljnju prodaju. Vjeruje se da je veliki dio srebrnih i stilskih kućnih predmeta (posebno onih baroknih, bidermajer stakla i bečke secesije) kao i venecijanske svile i flandrijskog sukna, stigao u posjed bračkih plemićkih obitelji upravo zahvaljujući trgovačkim vezama obitelji Capogrosso-Cavagnini (Kavanjin) s Bečom i Venecijom.
3